Poraziť Američanov a Rusov je veľká výzva, ktorá vôbec nie je nereálna

11990427_10207662661944333_8587604809314398123_n

Od 2. januára do 5. januára 2018 Európska univerzitná hokejová asociácia organizuje Svetový pohár univerzitného hokeja 2018.  Bude to po prvý krát v histórii, kde sa stretnú výbery troch rozličných univerzitných hokejových asociácií.  Zúčastnenými budú reprezentačné výbery Európskej univerzitnej hokejovej asociácie (EUHA), ktorá organizuje univerzitnú hokejovú súťaž EUHL na území Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. Ďalším tímom bude univerzitný výber americkej súťaže American Collegiate Hockey Association (ACHA) zo Spojených štátov a Študentskej hokejovej ligy (SHL) z Ruska.  Tieto tri tímy si to športovo rozdajú o hokejového univerzitného svetového šampióna.  Turnaj sa uskutoční v mestách Banská Bystrica a Brezno na Slovensku, a v meste Krynica v Poľsku. Vyspovedali sme manažéra PANEUROPA KINGS a zároveň aj manažéra výberu EUHL, Martina Begu.

Ako by ste zatiaľ zhodnotili tohtoročnú sezónu KINGS?

Základná časť je už skoro za nami. Chýbajú nám posledné dva zápasy proti Poľsku a Prešovu. Začiatok sezóny sme mali úžasný, ale potom sa nám nepodarilo ustrážiť víťazstvá na domácom ľade. V každom prípade sme jeden tím a máme jeden cieľ. Už by sa patrilo po 5 rokoch doniesť trofej do Bratislavy.

 

Už tretí rok hráte na najmodernejšom štadióne na Slovensku. Aké je to hrať na ľade kde sa konali majstrovstvá sveta a hrávajú tam hviezdy KHL?

No ľad je tam rovnaký ako všade. Je to pre nás výzva a samozrejme veľké množstvo práce, aby sme divákom ako aj hráčom mohli prinášať zápasy EUHL na štadióne O. Nepelu. Je to finančne náročné, ale vďaka podpore našich partnerov bez ktorých by sme to nezvládli hráme tam kde hráme.

 

A čo návštevnosť?

Veľmi dobrá otázka. Pracujeme na nej. Štadión je obrovský a pre našu návštevnosť priam gigantický. S kapacitou cca 11 000 miest presahuje niekoľkonásobne naše potreby. Na druhej strane diváci získavajú plnohodnotný zážitok a vysokú kultúru sledovania zápasu. Máme priamy prenos na kocke, súťaže pre divákov, roztlieskavačky. Priemerne nám chodí na zápas okolo tristo divákov. Zažili sme aj zápas na ktorom bolo cez dvetisíc, ale to bolo finále.

12303957_10208189982207010_7220873850732936043_o

Je problémom cena alebo sú ľudia presýtení hokejom?

Lístok stojí 2€ na zápas. Permanentka na celú sezónu vrátane PLAY-OFF 20€. V cene by som problém nevidel. Skôr je to o tom, že sme za tých 5 rokov ešte nenašli spôsob ako motivovať ľudí a najmä vysokoškolákov. V Brne som zažil zápas medzi Masarykovou univerzitou a Univerzitou Karlovou, kde dokázali predať 5000 lístkov študentom. Určite je to náš cieľ a výzva. Veľmi nás teší, že na naše zápasy chodia deti z bratislavských hokejových klubov, rodiny, detské domovy. Vytvorili sme rodinnú atmosféru a vďaka tomu máme stabilných fanúšikov.

 

EUHA prišla s turnajom „Svetový pohár univerzitného hokeja“ a Vás nominovali na manažéra európskej reprezentácie. Tešíte sa?

Pre mňa je to veľká česť, radosť a záväzok. V lige je veľké množstvo skvelých manažérov. Od Plzne na západe až po Prešov na východe. Možno, že zavážilo, že som bol už manažérom výberu dvakrát, alebo práca ktorú v KINGS robíme

 

Má výber Európy šancu vyhrať?

Poraziť Američanov a Rusov je veľká výzva, ktorá vôbec nie je nereálna. V lige je cez 300 hráčov. Medzi nimi sú chlapci, ktorí hrali extraligu, hrali v reprezentácií alebo si vyskúšali zahraničné ligy. Máme kvalitných trénerov a skvelé zázemie. Šanca na výhru je vysoká.

 

Ale veď hráte proti výberu USA a výberu Ruska. Krajiny, ktorých asociácie sú oveľa väčšie a aj kvalita hráčov bude o poznanie vyššia.

S Američanmi sme sa už v minulosti stretli na Slovensku. Ich výber sme vždy porazili, ak ma pamäť neklame. Pred začiatkom tejto sezóny boli tímy UMB Banská Bystrica  a UK Praha v Rusku na turnaji univerzít. Tam skončili na druhom mieste. Diváci sa majú na čo tešiť. Bude to boj na ostrie noža.

 

Vo výbere budú hráči z celej ligy. Ako sa dá pripraviť tréningový proces a vybrať tých pravých.

Toto je práca hlavného trénera. Tento rok je ním Jan Kregl. Veľmi šikovný tréner, ktorý pripravoval aj Jaromíra Jágra a doviedol tím UK Praha ku všetkým titulom majstra EUHL. On sledoval od začiatku hráčov, pozeral záznamy a chodil na zápasy, aby vyskladal ten víťazný kokteil. Pomáhajú mu asistenti Tomáš Sille ktorý pôsobí v Budapešti je  to legenda hokeja. Lukáš Opáth a Roman Varga ktorí sú silnými trénermi vo svojich kluboch.

 

A čo hráči? Prídu a idú rovno na zápas?

Termín turnaja je trošku nešťastný, ale treba sa vedieť prispôsobiť hosťom. Hráči budú mať zraz 1.1 v Banskej Bystrici. Myslím, že toto bude ťažšia časť, ako zápas proti Rusom. Predsa len, Silvester je veľká vec pre každého vysokoškoláka. Nasleduje zoznámenie, tréning a kompletný proces prípravy, ktorý zostavia tréneri.

 

Podľa vašich slov s prehrou nepočítate.

Hokej je o víťazstvách. Hráči sú na to, aby vyhrali. Tréneri, aby ich naviedli na výhru a my ostatní manažéri, kustódi, šoféri, maséri sme na to, aby im nič nestálo v ceste a mohli sa sústrediť len na jasný cieľ. Takže určite sa prídite pozrieť, ako sa výberu Európy bude dariť.

12928396_10209248535670185_1292622811197143837_n